Bolesti zad

Bez ohľadu na to, či je príčinou zovretý sedací nerv, lumbago, vyklenutý disk alebo zvýšené svalové napätie, bolesť chrbta môže byť skutočne imobillizujúca.

Čo môžete urobiť s bolesťou chrbta?

Bolesť chrbta je dôvodom najvyššieho počtu dní práceneschopnosti a vo Veľkej Británii je zdravotnou komplikáciou číslo jeden.

Vo väčšine prípadov sú príčinou preťažené svaly a väzy, alebo pomocné kĺbové elementy.

Dobrá správa: problémy s chrbtom často zmiznú spontánne do troch mesiacov. Zotavenie je ale možné urýchliť - napríklad fyzioterapiou alebo ortotickými pomôckami. Sú komfortné a napomáhajú chrbtu zotaviť sa. Rekonvalescencia sa urýchli a vy môžete pokračovať v každodenných činnostiach.

Druhy bolesti chrbta

Chrbtica je oporou v ľudského tela. Skladá sa z 24 stavcov, ktoré sú spojené medzistavcovými platničkami, ktoré im umožňujú vzájomný pohyb. Krížová kosť a nakoniec kostrč tvoria koniec chrbtice.

Bolesť sa môže vyvinúť v ktorejkoľvek, alebo aj vo všetkých troch častiach chrbtice - krčnej , hrudnej a bedrovej. Bolesť chrbta je spôsobená chorobami alebo poraneniami platničiek (napríklad hernia alebo protrúzia medzistavcovej platničky) alebo kĺbmi medzi stavcami (napríklad opotrebením, takzvaná „artróza fazetových kĺbov“) alebo inými stavmi.

Bolesť chrbta svojim výskytom za posledné roky a desaťročia výrazne vzrástla a stala sa diagnózou číslo 1. Dr Holger Eggers, špecialista na ortopédiu / úrazovú chirurgiu v MedCenter v Bayreuthe, hovorí o problematike bolesti chrbta a vysvetľuje potrebu lekárskeho ošetrenia, pokiaľ bolesť pretrváva dlhší čas.

Chrbtica

Približne jedna tretina všetkých prípadov bolesti chrbtice postihuje krčnú chrbticu. Asi dve tretiny pacientov majú príznaky v bedrovej chrbtici - sú známe ako "bolesti krížov", alebo hovorovo ako "lumbago".

Táto spodná časť chrbtice je viac ako kdekoľvek inde vystavená silným namáhaniam, okrem iného aj kvôli tomu, že chodíme vzpriamene, alebo zdvíhame ťažké predmety s nesprávne ohnutým chrbtom.

"Akútna" bolesť chrbta zvyčajne trvá do šiestich týždňov. Ak bolesť pokračuje aj po tomto období až do 12 týždňov, nazýva sa to „subakútne“, zatiaľ čo bolesti chrbta, ktoré pretrvávajú aj po 12 týždňoch, sa nazývajú "chronické bolesti chrbta".

Všeobecne rozlišujeme medzi nasledujúcimi typmi bolesti chrbta:

Podľa toho, či existujú jednoznačné príčiny, alebo či neexistujú jasne rozpoznateľné príčiny, rozlišujeme

  • nešpecifické bolesti chrbta
  • špecifické bolesti chrbta

Dr Holger Eggers, špecialista na ortopédiu / úrazovú chirurgiu v MedCenter v Bayreuthe, hovorí o špecifických, nešpecifických a chronických bolestiach chrbta.

Nešpecifická a špecifická bolesť chrbta

Väčšinu prípadov možno zaradiť do kategórie nešpecifických bolestí chrbta. Tu nemožno zistiť presnú príčinu bolesti.

Dr Holger Eggers, špecialista na ortopédiu / úrazovú chirurgiu v MedCenter v Bayreuthe, vysvetľuje účinky posturálnych problémov a nedostatok fyzického cvičenia na chrbticu.

Ak je známa presná príčina bolesti, hovoríme o špecifickej bolesti chrbta.

Je to spôsobené napríklad zraneniami, ochorením medzistavcových platničiek, zápalom alebo opotrebovaním kĺbov medzi stavcami (tzv. "Artróza fazetových kĺbov").

Príznaky bolesti chrbtice

"Seknutie" alebo miernu bolesť v chrbte zažil takmer každý. "Je to opäť môj chrbát" je fráza, ktorú často počúvame a chrbát každý deň znáša veľa stresu. Hodiny strávené sedením v kancelárii, ochabnutým sedom pred počítačom, ťažkým zdvíhaním a prenášaním alebo ohýbaním sa nadol pri práci na záhrade sú najčastejšími vyvolávateľmi týchto problémov. Malá bolesť chrbta je vo väčšine prípadov neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.

Ak príznaky pretrvávajú dlhšie, mali by ste ich brať vážne. Bolia vás určité pohyby? Vyžaruje bolesť do horných, alebo dolných končatín, máte pocit straty citlivosti v končatinách? Napríklad zatiaľ čo vyklenutý disk môže spôsobiť trýznivú bolesť, ktorá vyžaruje do nohy, opotrebovanie kĺbov medzi stavcami sa pociťuje skôr ako tupá hlboko zakorenená bolesť chrbta. Presné postihnutie a závažnosť bolesti sa líši od pacienta k pacientovi a závisí od toho, či má akútne poranenie, svalové ťažkosti alebo opotrebenie chrbtice. V závislosti od klinického obrazu môže byť dýchanie tiež bolestivé, napríklad pri postihnutí hrudnej chrbtice, zatiaľ čo bolesť v krčnej chrbtici môže vyústiť do bolesti hlavy a závratov.

Ak príznaky pretrvávajú alebo sa vrátia, je vhodné poradiť sa s lekárom a popísať mu vaše bolesti. Poradí vám, aké možné spôsoby liečby bolesti chrbta sú k dispozícii: tieto možnosti liečby siahajú od nosenia bandáži alebo ortézy až po užívanie liekov, fyzioterapie, alebo dokonca operácie. Nevyhnutným prvkom liečby je pravidelné cvičenie. Posilňuje sa tak svalstvo, stabilizuje sa chrbtica a predchádza sa bolestiam.

Najčastejšie príčiny bolesti chrbta

Chrbtica je komplexný systém pozostávajúci z tiel stavcov, medzistavcových platničiek, svalov a väzov.* Bolesť vzniká, keď je narušená súhra medzi týmito štruktúrami. Bežné dôvody sú:

Disky sú vložené medzi telami stavcov: fungujú ako tlmiče nárazov, odolávajú veľkému namáhaniu a tlakom a zabraňujú treniu stavcov o seba. Ak sa pružnosť diskov zníži, môže sa vláknitý vonkajší krúžok roztrhnúť. Gélovité jadro potom vykĺzne z vnútornej strany disku a spôsobí vyklenutie disku.

Ak vyklenutie tlačí na nervový koreň, môže to spôsobiť bolesť ruky alebo nohy v priebehu utlačeného nervu s pridruženými neobvyklými pocitmi, ako sú mravčenie alebo znecitlivenie. Vyklenutie môže dokonca vyústiť do svalovej paralýzy.

Zlé držanie tela alebo systematické preťažovanie môže tiež ničiť medzistavcové tkanivo. To má za následok chybné držanie tela a funkčné poruchy bedrovej chrbtice - nazývané tiež „blokády“. To môže mať vplyv aj na kĺby medzi stavcami. Jedným z dôsledkov toho je, že okolité svalstvo prechádza do spazmu a pacient si na zmiernenie bolesti osvojí nefyziologickú polohu. Táto posturálna modifikácia viac namáha ostatné časti chrbta a bolesť sa tak môže šíriť.

Postupným starnutím sú naše chrbtice ovplyvňované zmenami v dôsledku opotrebovania (tzv. „Degeneratívne zmeny“), ako je napríklad artróza. Degeneratívne znamená, že následky opotrebenia sú nezvratné, hoci mnohí na liečbu reagujú dobre, napríklad použitím zdravotníckych pomôcok.

Opotrebenie medzistavcových platničiek spôsobuje, že sa povrchy kĺbov medzi stavcami o seba silnejšie otierajú. Toto preťaženie vedie k degenerácii kĺbov, ktorá sa nazýva artróza fazetových kĺbov, ak ovplyvňuje kĺby medzi telami stavcov (fazetové kĺby).

Bedrová chrbtica je stabilizovaná svalmi. Dôležitú úlohu tu zohrávajú aj svaly nad prednou časťou a po stranách brucha. Stabilné svalstvo trupu zmierňuje tlak na medzistavcové platničky a fazetové kĺby a chráni bedrovú chrbticu proti preťaženiu. Bolesť chrbta sa môže vyvinúť, ak sú tieto svaly slabé alebo sa vyvinuli asymetricky. Jednotlivé svaly môžu byť preťažené, oslabené, alebo sa skracujú.

Je to spôsobené zlým držaním tela, bedostatkom pohybu, jednostranným preťažovaním alebo dokonca stresom.

Príčina bolesti chrbta však môže spočívať niekde úplne inde, napríklad v nohách. Naše nohy nás doslova prenášajú cez deň a znášajú celú našu telesnú hmotnosť, a tým ich vystavujeme obrovskému napätiu. Preto môže byť nefyziologická architektúra nohy tiež príčinou bolesti chrbta. Taktiež rozdiely v dĺžke nôh môžu viesť k nakloneniu panvy a nakoniec k bolestiam chrbta.

Stres vedie k bolestiam chrbta

 

Hlavne sedavé zamestnanie a nedostatok fyzického cvičenia v každodennom živote môžu viesť k svalovému napätiu a bolestiam chrbta, aj keď je samotná chrbtica zdravá. Psychický stres, ako napríklad stres v práci alebo v súkromnom živote, navyše spôsobuje napätie tela. Vďaka tomu naše svaly stuhnú a začnú bolieť. Začarovaný kruh stresu, napätia a bolesti.

V bielej knihe sa dozviete viac o príčinách bolesti chrbta a vplyve stresu na stav našich chrbtov. Pretože bolesti chrbta môžete zabrániť dodržiavaním zdravej vyváženej stravy, väčším fyzickým cvičením a športovaním.

Dokument obsahuje desať jednoduchých rád, ktoré odporúčajú preventívne opatrenia a čo pomáha proti bolestiam chrbta. Pre tieto informácie si jednoducho stiahnite bielu knihu.

Prevencia - tipy na silný chrbát

Každý z nás si môže v každodennom živote uľaviť od chrbta a zabrániť bolesti.

Praktické tipy: Cvičenie na udržanie zdravého chrbta

 

Odhaduje sa, že bolesť v dolnej časti chrbta postihuje v aspoň raz v živote najmenej 60% - 80% populácie.

Tu je dobrá správa: existujú posilňovacie cvičenia pre silný chrbát a tipy, ktoré môžete ľahko začleniť do svojho každodenného života.

Náš sprievodca vám ponúka veľa odporúčaní, ako môžete žiť svoj život spôsobom, pre chrbát šetrným - pravidelným pohybom a posilňovaním chrbtových svalov. Aj tie najjednoduchšie veci môžu mať pozitívny vplyv na váš chrbát.

Vyskúšajte ich - váš chrbát sa Vám za to odvďačí!

Nyní si přečtěte tipy! »

Liečba bolesti chrbta

Bolesť chrbta sa dá liečiť rôznymi metódami. Ošetrujúci lekár rozhodne, či je možná konzervatívna liečba (bez operácie), alebo či je vo vážnych prípadoch potrebný chirurgický zákrok.

 

Ak chrbát bolí z dôvodu škodlivého fyzického stresu v každodennom živote alebo napätia spôsobeného dlhodobým sedením v kancelárii, pomôžu vám osvedčené domáce postupy, ako sú napríklad nahriate pohánkové vankúše alebo fľaše s teplou vodou. Ak sú však príznaky trvalé alebo sa stále vyskytujú, je potrebné z dlhodobého hľadiska hľadať iné riešenie.

Táto biela kniha popisuje, ktoré zdravotnícke pomôcky majú trvalé príznaky, ako fungujú a ako sa navzájom líšia.

Počas fyzioterapie sa pod dohľadom vykonávajú špeciálne cviky na chrbát. Môžu mobilizovať chrbticu, zmierniť napätie a posilniť svalstvo trupu. Masáže, ultrazvuková terapia alebo elektroterapia môžu podporiť hojenie a zmierniť bolesť.

Lekár rozhodne, ktoré cviky sú pre pacienta najvhodnejšie. Fyzioterapeutické cvičenia od MEDI sú vhodné pre mnohých pacientov. Pomáhajú napríklad posilňovať chrbticu a zmierňovať bolesť.

Lieky, alebo masti, ktoré zmierňujú bolesť a tlmia zápaly, môžu pomôcť krátkodobo zmierniť bolesť. Tým sa zabráni nepríjemnému lokálnemu napätiu. Použitie liekov a mastí, by ste mali konzultovať s Vašim ošetrujúcim lekárom.

Bolesť chrbta - diagnostické vyšetrenia, prevencia a liečba

Dr Holger Eggers, špecialista na ortopédiu a úrazovú chirurgiu v MedCenter v Bayreuthe, hovorí o diagnostických vyšetreniach, prevencii, liečbe a zdravotníckych pomôckach proti bolesti chrbta.

Bandáže a ortézy pre chrbát

Bandáže a ortézy sú zdravotnícke pomôcky vyvinuté špeciálne na liečenie bolesti svalov, šliach, kĺbov a chrbta. Dokonale sa prispôsobujú tvaru tela a môžu zmierniť bolesťzlepšiť Vašu pohyblivosť. V závislosti od povahy stavu sa používajú rôzne zdravotnícke pomôcky.

Bandáže pre dolnú časť chrbta môžu pomáhať stabilizovať chrbát a zmierniť preťaženie bedrovej chrbtice. Ortézy sú pevnejšie a môžu tak chrbticu narovnávať a stabilizovať a poskytnúť jej intenzívnejšiu podporu a úľavu od namáhania. Tieto zdravotnícke pomôcky môžu kompenzovať fyzické obmedzenia, ktoré umožňujú vyššiu aktivitu a zlepšujú kvalitu života.

Pohybujte sa pre zdravý chrbát - 2 x 8 efektívnych cvikov na chrbát

Silné svaly okolo chrbtice ju chránia pred opotrebovaním, svalovým preťažením a bolesťou. Bolesť chrbta sa dá ovplyvniť pravidelným fyzickým cvičením školy chrbta, špeciálnymi cvičeniami na chrbticu a jemnými športmi, ako je plávanie alebo rýchla chôdza.

Cvičebný program je koncipovaný tak, aby bolo možné kompletnú sadu cvikov na spevnenie a natiahnutie chrbta dokončiť asi za 20 minút. Bolo by ideálne, keby ste tento program absolvovali dvakrát, alebo trikrát týždenne.

Dôležité: cvičenia odkonzultujte so svojim lekárom, alebo fyzioterapeutom.

Posilňovacie cviky

Kývnutie hlavou: Cvičenie na posilnenie krčných svalov

Posilnite si krčné svaly

 

Východisková pozícia:

  • Sadnite si na stoličku s pokrčenými kolenami približne 90°.
  • Predkloňte sa hornou časťou tela a chrbát majte vystretý.
  • Lakte si opierajte o stehná tak, aby boli ohnuté približne 90 °.
  • S upraveným napätím si natiahnite cvičebný pás (gumený natiahnuteľný pás) okolo zadnej časti hlavy pred ušami.
  • Konce cvičebného pásu pevne držte rukami.

Cvičenie:

  • Zdvihnite hlavu nahor malými pohybmi proti napätiu cvičebného pásu.

Ťahy v ramenách: Cvičenie na posilnenie hornej časti chrbta a zadných svalov ramien

Posilnite si hornú časť chrbta a zadné ramenné svaly

 

Východisková pozícia:

  • Sadnite si na stoličku s pokrčenými kolenami približne 90°.
  • Navlečte cvičebný pás (gumený natiahnuteľný pás) okolo rukoväte zatvorených dverí (alebo alternatívne okolo iného predmetu vo výške kľučky dverí) a pevne uchopte oba konce cvičebného pásu rukami.
  • Pre pevné držanie je najlepšie, ak si konce cvičebného pásu obtočíte okolo zápästia.
  • Natiahnite cvičebný pás primeraným napätím.
  • Ruky a cvičebný pás majte vodorovne.

Cvičenie:

  • Lakte ťahajte vodorovne dozadu proti napnutiu cvičebného pásu, čím pohybujete popruhom a rukami v jednej línii.

Ťah chrbtových svalov: Cvičenie na posilnenie chrbtových svalov / veľkého chrbtového svalu

Posilnite si chrbtové svaly / veľký chrbtový sval

 

Východisková pozícia:

  • Sadnite si na stoličku s kolenami ohnutými približne 90°.
  • Navlečte cvičebný pás okolo rukoväte zatvorených dverí (alebo alternatívne okolo iného predmetu vo výške kľučky dverí) a pevne uchopte oba konce cvičebného pásu a držte jeden koniec v každej ruke.
  • Pre pevné držanie je najlepšie, ak si konce cvičebného pásu obtočíte okolo zápästia.
  • Napnite cvičebný pás s upraveným napätím.
  • Ruky držte narovnané a smerujte ich mierne nadol.

Cvičenie:

  • Lakte ťahajte vodorovne dozadu, blízko tela, proti napätiu cvičebného pásu.
  • Ruky ťahajte smerom k bokom.

Ohýbanie trupu: Cvičenie na posilnenie svalov dolnej časti chrbta

Posilnite svaly dolnej časti chrbta

 

Východisková pozícia:

  • Postavte sa na pevný povrch s chodidlami mierne od seba a mierne pokrčenými kolenami.
  • Pevne uchopte oba konce cvičebného pásu a držte jeden koniec v každej ruke.
  • Teraz sa postavte oboma nohami na cvičebný pás.
  • Hornú časť tela nakláňajte dopredu a chrbát vystretý.
  • Natiahnite cvičebný pás primeraným napätím.
  • Ruky majte vystreté.

Cvičenie:

  • Potiahnite cvičebný pás priamo nahor.
  • Chrbát majte vystretý a narovnávajte iba hornú časť tela.
  • Nohy majte vo východiskovej polohe, nehýbte nimi.

Napriamenie nohy: Cvičenie na posilnenie sedacích svalov

Posilnite si sedacie svaly

 

Východisková pozícia:

  • Kľaknite si na pevný povrch.
  • Kolená majte pri sebe.
  • Nakloňte sa hornou časťou tela dopredu, chrbát majte vystretý a opierajte sa o lakte.
  • Pevne uchopte oba konce cvičebného pásu a držte jeden koniec v každej ruke.
  • Natiahnite cvičebný pás okolo jedného chodidla s upraveným napätím.

Cvičenie:

  • Natiahnite nohu diagonálne dozadu proti napätiu cvičebného pásu, kým nebudú vaše nohy, chrbát a krk v jednej línii.
  • Potom vráťte nohu späť do východiskovej polohy.

Bočné ťahy: Cvičenie na posilnenie bočných svalov trupu

Posilnite si bočné svaly trupu

 

Východisková pozícia:

  • Postavte sa na pevný povrch s chodidlami od seba a mierne pokrčenými kolenami.
  • Držte obidva konce cvičebného pásu pevne v pravej ruke.
  • Hornú časť tela ukloňte do strany rovným chrbtom.
  • Teraz stojte s pravou nohou vo veľkej slučke cvičebného pásu.
  • Natiahnite cvičebný pás primeraným napätím.
  • Ruky majte vystreté.

Cvičenie:

  • Natiahnite cvičebný pás kolmo nahor.
  • Chrbát majte vystretý, narovnajte si hornú časť tela a predkloňte sa na druhú stranu.

Sit-up: Cvičenie na posilnenie horných brušných svalov

Posilnite si horné brušné svaly

 

Východisková pozícia:

  • Kolená pokrčte asi do 90° s nohami mierne od seba.
  • Zatlačte driekovú chrbticu mierne do podlahy.
  • Lakte držte pozdĺž trupu a ruky položte na hrudník.
  • Položte hlavu na podlahu.

Cvičenie:

  • Zdvihnite hlavu, ramená a hrudník smerom hore.
  • Driekovú časť chrbtice majte v kontakte s podložkou počas celého cvičenia.

Zdvíhanie nôh: Cvičenie na posilnenie dolných brušných svalov a ohýbačov bedrového kĺbu

Posilnite si dolné brušné svaly a ohýbače bedrových kĺbov

 

Východisková pozícia:

  • Ľahnite si na chrbát na pevný povrch.
  • Kolená pokrčte asi do 90° s nohami mierne od seba.
  • Zatlačte driekovú chrbticu mierne do podlahy.
  • Ruky položte na zem pozdĺž tela.
  • Položte hlavu na podlahu.

Cvičenie:

  • Zdvihnite nohy hore, až kým uhol medzi hornou časťou tela a stehnami nie je asi 90°.
  • Uhol v kolenách zostáva nezmenený.
  • Driekovú časť chrbtice majte v kontakte s podložkou počas celého cvičenia.

Strečingové cvičenia

Cvičenie na natiahnutie svalov krku

Natiahnite si krčné svaly

 

Východisková pozícia:

  • Postavte sa na pevný povrch s chodidlami mierne od seba a mierne pokrčenými kolenami.
  • Zopnite ruky za hlavou tak, aby lakte smerovali vpred.

Cvičenie:

  • Rukami potlačte hlavu do príjemného predklonu tak, aby ste cítili jemné napätie na krčných svaloch.
  • Chrbát majte vystretý.
  • Nohy majte vo východiskovej polohe, nehýbte nimi.
  • Ucítite natiahnutie krčných svalov.

Cvičenie na natiahnutie bočných svalov krku

Natiahnite si bočné svaly krku

 

Východisková pozícia:

  • Postavte sa na pevný povrch s chodidlami mierne od seba a mierne pokrčenými kolenami.
  • Prejdite ľavou alebo pravou rukou cez hornú časť hlavy a držte hlavu nad protiľahlým uchom.
  • Ruku držte rovnobežne s bočnou osou tela.

Cvičenie:

  • Rukami potiahnite hlavu na rovnakú stranu ako rameno.
  • Chrbát majte vystretý.
  • Nohy majte vo východiskovej polohe, nehýbte nimi.
  • Ucítite natiahnutie krčných svalov.
  • Natiahnutie druhej ruky smerom k podlahe môžete zväčšiť natiahnutie.

Ťah ramien: Cvičenie na natiahnutie svalov hornej časti chrbta a ramien

Natiahnite svaly hornej časti chrbta a ramien

 

Východisková pozícia:

  • Sadnite si na stoličku s kolenami ohnutými približne 90°.
  • Chrbát a hlavu majte vystretú.
  • Ľavou rukou držte kľučku zatvorených dverí (alebo alternatívne iný predmet vo výške kľučky dverí).
  • Pravou rukou chyťte zápästie vystretej ruky.

Cvičenie:

  • Hornú časť chrbta / lopatku potiahnite dozadu.
  • Krk majte uvoľnený.
  • Budete cítiť úsek v hornej chrbtici a ramenách.
  • Natiahnutie môžete zvýšiť zatlačením pravej ruky ďalej vpred.

Natiahnutie trupu: Cvičenie na natiahnutie bočných svalov trupu

Natiahnite si bočné svaly trupu

 

Východisková pozícia:

  • Postavte sa na pevný povrch s chodidlami mierne od seba a pokrčenými kolenami.
  • Chrbát a hlavu majte vystreté.
  • Ľavou rukou držte kľučku dverí zatvorených dverí (alebo alternatívne iného predmetu).
  • Položte si pravú ruku alebo predlaktie na pravé stehno.

Cvičenie:

  • Predkloňte sa hornou časťou tela.
  • Ruku, krk a chrbát držte takmer v priamke.
  • Panvu otočte mierne doprava a mierne zatlačte hornú časť tela doľava (prehnutie do tvaru luku).
  • Ucítite úsek, ktorý prechádza od ramena po celej strane k panve.

Predklon: Cvičenie na natiahnutie svalov dolnej časti chrbta

Natiahnite si svaly dolnej časti chrbta

 

Východisková pozícia:

  • Sadnite si na pevný povrch.
  • Mierne pokrčte nohy, kolená držte trochu od seba.
  • Chrbát, krk a hlavu majte vystreté.
  • Položte ruky na kolená.

Cvičenie:

  • Teraz sa predkloňte a chrbát majte vystretý.
  • Neohýbajte krk ani hornú časť chrbta.
  • Posuňte natiahnuté ruky smerom ku špičkám prstov na nohách.
  • Budete cítiť úsek v krížoch.

Rotácie dolnej časti tela: Cvičenie na natiahnutie dolných a bočných svalov chrbta a sedacích svalov

Natiahnite si dolné a bočné chrbtové a sedacie svaly

 

Východisková pozícia:

  • Ľahnite si na chrbát na pevný povrch.
  • Narovnajte pravú nohu, ohnite ľavú nohu, ľavú nohu si položte na pravé koleno.
  • Položte vystretú ľavú ruku na podlahu a položte pravú ruku na ľavé stehno.

Cvičenie:

  • Teraz presuňte ohnutú nohu cez rovnú.
  • Pri tom krúťte trupom od hrudníka smerom doprava.
  • Ľavá ruka zostáva na podlahe, hrudník sa vám nekrúti, hlava sa pozerá do opačného smeru.
  • Cítite natiahnutie v dolných / bočných chrbtových svaloch a na sedacích svaloch.

Natiahnutie nôh: Cvičenie na natiahnutie sedacích svalov

Natiahnite si sedacie svaly

 

Východisková pozícia:

  • Ľahnite si na chrbát na pevný povrch, ruky položte pozdĺž tela.
  • Driekovú chrbticu pritlačte do podložky.
  • Pravé koleno ohnite do uhla asi 90°.
  • Ohnite ľavé koleno a položte členok na pravú nohu pod koleno.

Cvičenie:

  • Teraz držte pravú nohu pod kolenom.
  • Prepleťte ľavú ruku pomedzi obe nohy a uchopte ju pravou rukou okolo pravej nohy.
  • Teraz ťahajte pravé lýtko smerom k tvári.
  • Ucítite natiahnutie sedacích svalov.

Nakláňanie bedrového kĺbu: Cvičenie na natiahnutie oblasti slabín a ohýbačov bedrového kĺbu

Natiahnite oblasť slabín a ohýbačov bedrových kĺbov

 

Východisková pozícia:

  • Postavte sa na pevný povrch s nohami mierne od seba.
  • Ruky držte rovno pred sebou.

Cvičenie:

  • Hornú časť tela a nohy majte vystreté a panvu nakláňajte alebo tlačte dopredu.
  • Ucítite natiahnutie svalov v slabinách.
  • Natiahnutie v oblasti slabín môžete zväčšiť tým, že budete mať nohy vystreté a panvu (nie hornú časť tela!) Otočíte mierne ďalej doľava alebo doprava.

Fasciálny tréning

Objavte upokojujúci účinok špecifickej masáže špecifických oblastí tela a svalových skupín. Jedným z cieľov metódy myofasciálneho uvoľňovania ** je stimulácia cirkulácie tkaniva a tým zvýšenie tonusu tkaniva. Nemecká spoločnosť pre osteopatickú medicínu (DGOM e.V.) ju definuje Takto: všetky svaly sú obalené takzvanými fasciami. Samotné fascie sú navzájom spojené po celom tele. Fascie sú stimulované jemným tlakom a napätím. To zlepšuje cirkuláciu a spúšťa procesy zabezpečujúce normalizáciu tonusu tkaniva.

Cvičenia, ktoré môžete robiť sami so svojím BLACKROLL® MINI

Cvičenia na myofasciálne uvoľnenie môžete s BLACKROLL® MINI robiť s minimálnym úsilím a veľmi efektívne.

Objavte upokojujúci účinok masáže menších častí tela a svalových skupín: zmierňuje sa svalové napätie a môže sa aktívne podporovať proces hojenia po úrazoch. Masážny valec je taký malý a praktický, že sa zmestí do každej tašky.

Fasciálny tréning

 

Východisková pozícia:

  • Stojte vzpriamene
  • Položte BLACKROLL® MINI medzi chrbát a stenu tesne nad bok.

Cvičenie:

  • Vyvaľkajte chrbát medzi bedrovým bedrami a plecami pohybom nahor a nadol
  • Meňte tlak zmenou rovnováhy na rolke

 

Východisková pozícia:

  • Stojte vzpriamene
  • Položte jednu ruku na opačné rameno
  • Vložte BLACKROLL® MINI medzi stenu a hrudník pod pazuchu

Cvičenie:

  • Pomalými pohybmi hore a dole vyvaľkajte hrudník medzi bedrom a ramenami
  • Striedajte tlak pomocou práce so svojím rovnovážnym bodom
  • Keď sa dostanete do najnižšieho bodu v blízkosti bedra, pomaly sa vráťte späť do pôvodnej polohy
  • Vymeňte strany

 

Východisková pozícia:

  • Stojte vzpriamene
  • BLACKROLL® MINI umiestnite medzi stenu a rameno blízko ramenného kĺbu

Cvičenie:

  • Pohybom hore a dole vyvaľkajte rameno medzi lakťom a ramennými kĺbmi
  • Pokúste sa zmeniť tlak prácou so svojím rovnovážnym bodom
  • Po dosiahnutí najnižšieho bodu na hornej časti ramena sa pomaly vráťte do pôvodnej polohy

 

Východisková pozícia:

  • Sadnite si vzpriamene k stolu
  • BLACKROLL® MINI si položte pod predlaktie blízko zápästia

Cvičenie:

  • Vyváľajte predlaktie medzi zápästím a lakťom pohybom tam a späť na zariadení BLACKROLL® / MINI
  • Keď dosiahnete lakeť, pomaly sa presuňte do východiskovej pozície

 

Východisková pozícia:

  • Stojte vzpriamene
  • BLACKROLL® MINI umiestnite pod chodidlo

Cvičenie:

  • Vyvaľkajte chodidlo na BLACKROLL® MINI od päty po prsty na nohách
  • Opakujte obe nohy
  • Vyvíjajte tlak na rôzne oblasti chodidiel (päta, klenba, pravá a ľavá strana) tak, že budete pracovať s rovnovážnym bodom na BLACKROLL® MINI

 

Východisková pozícia:

  • Dostaňte sa do polohy vzporu na všetkých štyroch končatinách
  • Opora je na prstoch nôh a ľahko pokrčených rukách
  • Jemne nadvihnite kolená
  • Položte BLACKROLL® MINI tesne pod koleno a položte naň pravú holeň

Cvičenie:

  • Na BLACKROLL® MINI kotúľajte svoju holeň tam a späť
  • Pohybujte nohou doľava a doprava
  • Bolesť by mala byť znesiteľná: Tlak zvoľte podľa tohto pravidla
  • Zmeniť strany

 

Východisková pozícia:

  • Posaďte sa vzpriamene na podlahu a podopierajte sa rukami
  • Položte si BLACKROLL® MINI pod pravé lýtko
  • Ľavú nohu si položte vedľa pravého kolena

Cvičenie:

  • Pomaly a opatrne vyvaľkajte svoje lýtko
  • Dobre umiestnená ľavá noha pomáha pri kontrole cviku, pretože podporuje pohyb v pohybe a napomáha zdvihnúť sedaciu časť
  • Aby ste zabezpečili úplné vygúľanie lýtka, pomaly otáčajte pravou nohou zľava doprava
  • Zmeňte strany

Ergonomické pracovisko

 

Bolesť chrbta často začína v práci. Dlhodobé sedenie alebo chybné držanie tela môže namáhať svaly a kĺby a spôsobovať bolesť. To platí najmä pre práce, ktoré vyžadujú časté ohýbanie, zdvíhanie alebo prenášanie ťažkých bremien.

Poskytnite oporu dolnej časti chrbta tam, kde je to najviac potrebné, pomocou bandáží a ortéz od medi

Portfólio bandáží a ortéz spoločnosti medi ponúka vhodnú zdravotnícku pomôcku pre rôzne situácie. Výrobky pomáhajú pacientom, pretože sa pohodlne nosia, sú vyrobené z priedušných materiálov šetrných k pokožke a sú k dispozícii v širokej škále veľkostí - takže každý nájde presne tú bandáž, alebo ortézu, ktorú potrebuje. Vďaka dômyselným detailom, ako sú praktické pútka na ruky alebo obzvlášť mäkké okraje, sa so všetkými pomôckami ľahko manipuluje a nezarezávajú sa do pokožky, ani pri dlhodobom nosení.

Napätá, preťažená alebo dislokovaná  dolná časť chrbta je obzvlášť často postihnutá bolesťami a zraneniami. To je miesto, kde si bandáže a ortézy medi prídu na svoje: môžu stabilizovať chrbát, zmierniť svalové napätie a zmierniť bolesť pri pohybe. Zdravotnícke pomôcky dosahujú tieto pozitívne účinky svojim viacrozmerným spôsobom pôsobenia. Stabilizujú bedrovú chrbticu, zmierňujú bolesť a zvyšujú pohyblivosť. To môže zabrániť ďalšiemu úbytku svalovej hmoty, takzvanej "svalovej atrofii".

Sprievodca liečbou chrbtice

 

Bolesť chrbta má často veľa rôznych príčin: väčšina ľudí (asi 85% všetkých prípadov) má takzvané nešpecifické bolesti dolnej časti chrbta, pri ktorých vedie k bolesti chrbta niekoľko rôznych príčin. Môžu to byť preťaženie, skrátenie alebo dysfunkcia väzov, svalov, fazetových kĺbov a medzistavcových platničiek.

Štýlový s ortézou - praktický štýlový sprievodca

 

Nosíte pravidelne ortézu chrbta, ale nechcete opustiť svoj štýl?

Nemusíš.

Náš sprievodca štýlmi vám ukáže, ako môžete kombinovať svoju ortézu so širokou škálou trendov a vzhľadov. Ukážeme vám tiež praktické tipy, ako môžete zakryť akékoľvek problémové partie a pochváliť sa svojou postavou - dokonca aj so zadnou ortézou! Nechajte sa inšpirovať!

Read style tips now! »

* Klein, Dr Christoph (2014): Orthopaedics for patients. Understanding medicine. Remagen: Published Michels-Klein, p. 277. ** The word "myofascial" stems from "myo" for muscles and "fascial" for fasciae. Doctors define fasciae as connective tissue structures that surround our muscles and organs.