Artritida

Čo je reumatoidná artritída (RA)?

Reumatoidná artritída nie je len kĺbová porucha, je to systémové autoimunitné ochorenie.

Ide o poruchu imunitného systému, pri ktorej imunitný systém tela útočí na kĺby pacienta, čo vedie k zápalu, ktorý má za následok poškodenie a deformáciu kĺbov. Nástup RA nie je vždy spojený so starobou, avšak v počiatočných štádiách je možné zabrániť úplnému zničeniu kĺbov.

Naše každodenné pohyby sú zázrakom prírody. Vďaka komplexnej interakcii kĺbov, väzov, šliach a svalov sme schopní chodiť, tancovať a skákať. Ak je jeden z viac ako 140 kĺbov zapálený alebo podráždený, dômyselný pohybový systém sa stane nevyváženým. Také dráždivé a zápalové stavy jedného alebo viacerých kĺbov sú zoskupené pod spoločným termínom "artritída". Zápal kĺbov môže začať náhle, alebo môže mať chronický priebeh. Najčastejšou chronickou formou zápalu kĺbov je reumatoidná artritída.

Príznaky a symptómy

Klasickým znakom reumatoidnej artritídy je symetrický nástup zápalu kĺbov, pričom sú postihnuté kĺby prstov na rukách, alebo nohách na oboch stranách tela súčasne. Zápal kĺbov sa prejavuje bolesťou, opuchom, teplom a obmedzenou pohyblivosťou. Takýto zápal zvyčajne začína v kĺboch ​​prstov, alebo v kĺboch ​​rúk a nôh. Potom sa rozšíri do ďalších väčších kĺbov, ako sú koleno, alebo rameno.

V mnohých prípadoch sa zhromažďuje v kĺbe tekutina a spôsobuje opuch. Bolesť sa zvyčajne nastupuje v pokoji. Pri pohybe v kĺbe sa bolesť zmierni.
V počiatočných štádiách ochorenia môžu byť sprevádzané sekundárnymi príznakmi, ako sú:

  • Únava
  • Vyčerpanosť
  • Strata chuti do jedla
  • Strata váhy
  • Zvýšená teplota

Rizikové faktory a príčiny

Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie. To znamená, že telo považuje svoje vlastné tkanivá za cudzie a bojuje s nimi. Imunitný systém reaguje zápalom.

Je pravdepodobné, že pred spustením reumatoidnej artritídy sa musí stretnúť niekoľko faktorov.

Ako sa dá liečiť zápal kĺbov?

Ortézy a bandáže sa osvedčili pri reumatoidnej artritíde ako veľmi efektívne. Stabilizujú a uvoľňujú kĺb, zmierňujú opuchy a jemne zmierňujú bolesť.
Okrem nosenia ortéz a bandáží existujú aj iné spôsoby, ako zastaviť alebo obmedziť deštrukciu kĺbu. V ideálnom prípade je to v spolupráci špecialistov, fyzioterapeutov, ergoterapeutov a psychológov zostavený individuálny liečebný plán. Špecialistami v tejto oblasti sú napríklad reumatológovia, ortopédi a chirurgovia. Lieky sú niekedy predpisované aj na úľavu od bolesti.
Ďalšie formy liečby - tiež v kombinácii s ortézami a bandážami - sú fyzioterapia a cvičenia, ktoré je potrebné vykonávať každý deň. Studené zábaly alebo špeciálna terapia chladom môžu zmierniť bolesť. V niektorých prípadoch môže pomôcť operácia, napr. odstránenie vnútornej výstelky kĺbu alebo nahradenie postihnutého kĺbu umelým.

Porozprávajte sa so svojím lekárom o tom, ktorá terapia je pre vás vhodná.