Kontakt: +420 571 616 819 (Po - Pia, 07:30 - 15:30)
Artróza
Pojem osteoartróza (opotrebovanie kĺbov) sa používa na označenie jednej z najčastejších chorôb oporného a pohybového systému.
Degenerácia kĺbov pri artróze
Kĺb, ktorý sa opotreboval viac, ako by mal, poškodil ochrannú vrstvu, chrupavku a niekedy aj kostnú anatómiu. Tento stav sa vyskytuje hlavne v rukách, ramene, kolene alebo bedrových kĺboch.
Po dlhšom odpočinku sa kĺby môžu cítiť nehybné a chvíľu trvá, kým sa opäť rozpohybujú. Naopak, bolesť sa môže vyvinúť aj po dlhšom pohybe, alebo dlhšom cvičení.
Ak sa v týchto situáciách často prejavuje bolesť, môže to byť znak opotrebovania vašich kĺbov, ktorý môže viesť k osteoartróze, ktorá môže byť typickým znakom starnutia. Po strednom veku sa zvyšuje. Vo väčšine prípadov máme kĺby poškodené a / alebo preťažované už mnoho rokov. Príliš malé používanie kĺbov ich ale taktiež poškodzuje a ide primárne o nastavenie správnej rovnováhy medzi záťažou a oddychom.
Akonáhle začne artróza, existujú spôsoby a prostriedky, ktoré vám pomôžu zvládnuť ju.
Príznaky a varovné signály
Bolesť kĺbov môže byť prvým znakom artrózy. Obvykle sa zhoršuje chladným, vlhkým počasím, alebo počiatočnou fázou zaťaženia kĺbu. Náhle pohyby sú obzvlášť nepríjemné.
Bolesť v kĺbe je typická pre artrózu. Bolesť začína pohybom. Bolesť v kolene sa napríklad prejaví, keď vystúpite z auta. Príznaky sa zlepšia, ak v pohybe pokračujete, ale vrátia sa po dlhšom používaní kĺbu.
Lekári tieto počiatočné príznaky nazývajú „štartovacia bolesť“, bolesť pri zaťažení, alebo únavová bolesť. Ale bez ohľadu na to, aké príznaky môžete mať, porozprávajte sa o tom so svojím lekárom. To vám dá istotu a môžete sa informovať o svojich možnostiach liečby.
Rizikové faktory a príčiny
Genetická predispozícia hrá svoju rolu. Napriek tomu existuje množstvo faktorov, ktoré zvyšujú riziko vzniku artrózy: to zahŕňa nadmerné preťažovanie kĺbov pri vysokovýkonných športoch a predchádzajúce zranenia.
Veľkú úlohu hrá aj obezita a chudnutie pri nadváhe je veľmi dôležitá liečba.
Trvalé abnormálne zaťaženie kĺbu v dôsledku zranení, alebo deformácií môže tiež viesť k artróze. Vrodená deformita bedra (CDH) napríklad často spôsobuje artrózu bedrového kĺbu. Ďalšími príčinami sú choroby alebo poranenia, ktoré natrvalo deformujú kĺb (posttraumatická artróza).
Prevencia
Aj malé zmeny v každodenných návykoch majú na kĺby pozitívne účinky a citeľne ich uľavujú.
Všeobecné pravidlo pre pacientov s osteoartrózou znie: „pohyb áno - zaťaženie nie“
Pacienti s osteoartrózou by sa mali pohybovať voľne – odporúča sa cyklistika, plávanie a severská chôdza. Chorý kĺb pri miernej športovej aktivite stále produkuje živiny a mazivá. Dostatočný pohyb a zdravá strava tiež pomáhajú znižovať nadváhu.
To znižuje riziko ďalšieho poškodenia kĺbov. Mali by ste sa snažiť o BMI (BMI = index telesnej hmotnosti) < 30.
Liečba artrózy
Okrem cvičenia, telesnej terapie a liekov je funkčná liečba dôležitým prvkom úspechu: ortotická podpora zmierňuje napätie v postihnutom kĺbe.
Vyhnite sa jednostrannému preťažovaniu
Ortézy môžu pomôcť predchádzať jednostrannému preťažovaniu spôsobeného biomechanickou kompenzáciou, napr. bolesť ľavého kolena spôsobujúca bolesť pravého členka, alebo bedra.
Ortézy a bandáže môžu zároveň zlepšiť propriocepciu, ktorou je vnímanie vlastného tela v priestore. Znižujú riziko poranenia, chránia kĺb a spomaľujú degeneráciu chrupavky.
Liečba bandážami alebo ortézami sa má kombinovať s inými liečebnými postupmi. Ústrednú úlohu napríklad zohráva fyzikálna terapia, kinezioterapia a masáže.
Ortézy a bandáže podporujú pohyblivosť a krvný obeh v postihnutých kĺboch. Protizápalové lieky proti bolesti a iné lieky, môžu byť krátkodobo účinné proti zápalovým epizódam.
Lieky, ktoré sa užívajú, závisia od typu artrózy a závažnosti bolesti.
Klein, Dr. med. Christoph (2014): Orthopädie für Patienten. Medizin verstehen. Poznámka: Verlag Michels-Klein