Kontakt: +420 571 616 819 (Po - Pia, 07:30 - 15:30)
Zlomenina členku
Príčiny a symptómy
Príčinou je väčšinou vyvrtnutie členka zakopnutím alebo pošmyknutím, pád na skrútený členok pri lyžovaní, pád z väčšej výšky, dopravné nehody a následky priameho poranenia. V podstate teda ide o traumatické zranenie. V závislosti od závažnosti a presnej polohy zlomeniny môže byť potrebné nosiť sadru alebo ortézu alebo dokonca podstúpiť chirurgický zákrok.
Najnápadnejšími príznakmi tohto poranenia sú značná bolesť pri pohybe, napr. pri našliapnutí na chodidlo, postupný opuch a zmena farby pokožky okolo členka. Môže sa vyskytnúť neobvyklá poloha chodidla, či dokonca otvorené zlomeniny, kde kosť prepichne kožu, spolu s úplnou stratou funkcie chodidla.
Terapia
Ošetrenie zlomenín členka začína v mieste úrazu, zvyčajne pohotovostný lekár, ktorý napraví pozíciu nohy, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu mäkkých tkanív, nervov a ciev.
Noha sa potom imobilizuje dlahou, kým pacient nepríde do nemocnice.
Nechirurgická liečba je možná pri všetkých zlomeninách členkového kĺbu, pri ktorých nie sú dislokované kosti, a pri zlomeninách väzivového spojenia medzi holennou kosťou a lýtkovou kosťou (syndesmóza). U pacientov s ťažkými ochoreniami, ktorí majú vyššie riziká, ako napríklad v prípade závažných porúch krvného obehu nôh, vredov na nohách alebo infekcií predkolenia, sa spravidla neuvažuje o rýchlom chirurgickom zákroku.
Akonáhle opuch členkového kĺbu ustúpi s imobilizáciou v sadrovej dlahe alebo sadrovom obväze, aplikuje sa plný sadrový odliatok. Po odstránení sadry a röntgene členku je možné zvýšiť nosnosť. Pacienti s jednoduchými zlomeninami vonkajšej časti členku však môžu na členku uniesť celú svoju váhu, akonáhle je v sadre.
Ak je chirurgický zákrok nevyhnutný
Ak dôjde k dislokácii kostí pri zlomenine členka, je potrebná operácia. Chirurgický zákrok je potrebný aj vtedy, ak je poškodená syndesmóza - to je väzivové spojenie medzi holennou kosťou a lýtkovou kosťou - ale iba vtedy, ak došlo k pretrhnutiu oboch väzov. Včasná operácia (v priebehu niekoľkých hodín) je nevyhnutná pri závažných poraneniach, ako sú otvorené zlomeniny, poškodenie nervov a ciev a zlomeniny s vážnym poranením mäkkých tkanív. Ak je členok silne opuchnutý, operáciu je potrebné oddialiť, kým opuch neustúpi, pretože inak sa nebezpečenstvo infekcie značne zvyšuje. Dolná časť nohy je imobilizovaná v sadrovej dlahe alebo v sadrovom obväze, kým opuch členkového kĺbu nezmizne. Počas tejto doby by mala byť noha vo vyvýšenej polohe a ochladená.
Cvičenia na napínanie svalov by ste mali začať, kým je pacient ešte v sadre, aby ste predišli svalovej atrofii a trombóze. Takzvaná profylaxia trombózy sa musí vykonávať, kým sa nedosiahne plná záťaž. Ide o fyzioterapiu a bezbolestné denné injekcie derivátu heparínu do tukových tkanív v brušnej stene alebo stehne. Po odstránení sadrového obväzu musí pacient absolvovať intenzívnu fyzioterapiu, aby sa obnovila pohyblivosť členkového kĺbu.