Osteoporóza

Osteoporóza je metabolické ochorenie kostry, pri ktorom kosti strácajú vápnik a ich následnú silu. Stávajú sa pórovitými, čo môže spôsobiť zlomeniny, najmä v oblasti chrbtice a krčku stehennej kosti.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je osteoporóza jednou z najvážnejších chorôb našej doby. V EÚ je viac prípadov osteoporózy ako rakoviny prsníka, mŕtvice a srdcových infarktov *.

Hlavnou výzvou pre lekárov a pacientov je rýchle stanovenie diagnózy. Ak je osteoporóza diagnostikovaná v počiatočnom štádiu, je možné ju efektívne liečiť; úplné vyliečenie však nie je možné.

Ako prevencia proti osteoporóze pomáhajú aj rôzne opatrenia, ako je cvičenie a zdravá strava (vitamín D a vápnik).

Príčiny: Ako sa osteoporóza vyvíja?

Kosti sa bežne považujú za tvrdé a pevné štruktúry, ktoré sa ťažko menia. Zdravá kostra je však v neustálej rovnováhe medzi rozkladom a tvorbou novej kosti. Hormóny, vitamíny a ďalšie neurotransmitery v tele kontrolujú tieto „remodelačné opatrenia“. Tvorba prevažuje približne do veku 30 rokov. Ak sa odbúrava viac kostnej hmoty ako sa novovytvára, kosti strácajú pevnosť a sú náchylnejšie na zlomeniny. Toto je bod, kde môže nastať postupný proces osteoporózy.

Lekári diagnostikujú úbytok kostnej hmoty meraním kostnej hustoty -> denzitometria.

Osteoporóza sa delí na dve rôzne formy, primárnu a sekundárnu osteoporózu.

Asi 95 percent všetkých porúch straty kostnej hmoty je primárna osteoporóza.

Rizikové faktory vzniku primárnej osteoporózy:

  • Dedičná dispozícia
  • Hormóny (neskorá prvá a skorá posledná menštruácia)
  • Nečinnosť
  • Dlhá doba odpočinku v posteli
  • Mať podváhu
  • Diéta s nízkym obsahom vápnika alebo s vysokým obsahom fosfátov (napr. Rýchle občerstvenie, nealkoholické nápoje)
  • Konzumácia alkoholu, kávy a cigariet

Sekundárna osteoporóza sa vyskytuje v dôsledku určitých už existujúcich stavov alebo ako nežiaduci vedľajší účinok určitých liekov. Tie obsahujú:

  • Protizápalové lieky na liečbu astmy alebo reumatizmu (kortizón)
  • Hormonálne poruchy, ako je hypertyreóza
  • Nádorové choroby

Rizikové faktory pre vznik sekundárnej osteoporózy:

  • Protizápalové lieky na liečbu astmy alebo reumatizmu (kortizón)
  • Hormóny štítnej žľazy v príliš vysokých dávkach
  • deriváty kumarínu (Marcumar)
  • Chronické abnormality príjmu potravy, napr. v dôsledku chorôb pankreasu, čriev, pečene a obličiek
  • Hormonálne poruchy, ako je hypertyreóza alebo diabetes mellitus (cukrovka).
  • Nádorové ochorenia

Rozpoznávanie osteoporózy: Príznaky a znaky

Okamžitá diagnóza je zásadná pre okamžité zahájenie liečby podľa potreby. Preto je vhodné podstúpiť pravidelnú kontrolu u lekára a nechať si skontrolovať prvé príznaky osteoporózy. Starší ľudia by si mali byť vedomí signálov svojho tela a v prípade podozrenia na úbytok kostnej hmoty by sa mali poradiť s lekárom. Meranie hustoty kostí poskytuje informácie o stave kostí. Ak máte tieto príznaky, obráťte sa na svojho lekára, pretože môžu naznačovať úbytok kostnej hmoty.

  • Pokles telesnej výšky a známky vývoja hrbu chrbtice
  • Silná, chronická bolesť v oblasti chrbtice alebo hrudnej kosti
  • Zlomeniny kostí bez rozpoznateľných príčin, napr. Zlomeniny stavcov spôsobené hmotnosťou vášho tela

Ako predchádzať osteoporóze

Preventívne opatrenia by mali prijímať aj mladí ľudia, aby sa minimalizovalo riziko osteoporózy v neskoršom veku. Dôležitými faktormi pre zdravé kosti sú:

  • Cvičenie a primeraný tréning svalov. Špecifické cvičenia pomáhajú posilniť rôzne svalové skupiny a obmedziť úbytok kostnej hmoty.
  • Zdravá a vyvážená strava s dostatkom vitamínov, vápnika a bielkovín.

Kombinácia fyzickej aktivity a vhodnej výživy podporuje zdravie kostí a svalov.

Liečba osteoporózy

Liečba rôznymi prístupmi môže prispieť k významnému zlepšeniu kvality života pacientov. Liečba osteoporózy sa skladá z rôznych prvkov a mala by sa vykonávať v súlade s pokynmi.

Účinná liečba osteoporózy zahrnuje niekoľko krokov:

Lieky na liečbu osteoporózy

Na liečbu úbytku kostnej hmoty sa používajú nasledovné lieky:

Vápnik a vitamín D tvoria základ prevencie a liečby. Vápnik predstavuje najväčšiu časť minerálnej kostnej látky. Vitamín D podporuje príjem vápniku v potrave, podporuje zabudovanie vápnika do kostí a zlepšuje funkciu svalov.

Bisfosfonáty inhibujú bunky zodpovedné za odbúravanie kostí. To spomaľuje odbúravanie kostí a zvyšuje sa kostná hmota, čo môže výrazne znížiť riziko ďalších zlomenín stavcov a končatín.

Selektívne modulátory estrogénových receptorov (SERM): Najbežnejšou príčinou osteoporózy u žien je nedostatok hormónu estrogén po menopauze. Pri absencii estrogénu sa odbúravanie kostnej hmoty zvyšuje.

Aj keď estrogény môžu zabrániť ďalšiemu odbúravaniu kostí, zvyšujú súčasne riziko rakoviny prsníka a kardiovaskulárnych chorôb, a preto sa na liečbu osteoporózy neodporúčajú. Na druhej strane modulátory estrogénových receptorov pôsobia na estrogén viažuce miesta v kosti, ale nie na tie v prsníku alebo maternici, a môžu sa teda použiť na liečbu.

Lieky proti bolesti: zlomeniny spôsobujú bolesť. Zlomeniny tela stavca, ktoré sa často vyskytujú pri osteoporóze, obzvlášť obmedzujú pohyblivosť. Preto sa bolesť musí najskôr liečiť vhodnými liekmi. Ortézy chrbta podporujú liečenie bolesti dekompresiou postihnutých tiel stavcov.

Paratyroidný hormón / teriparatid: Stimuluje tvorbu a aktivitu osteoblastov. Osteoblasty sú bunky, ktoré sú zodpovedné za tvorbu kostného tkaniva počas remodelácie kostí.

Šport a cviky na osteoporózu - cviky na posilnenie svalov a podporu pohyblivosti

Cvičenie je dôležité pri liečbe osteoporózy. Cielená fyzioterapia a fyzikálne ošetrenie vyvinuté v spolupráci s fyzioterapeutmi a lekármi pomáhajú posilňovať svaly a podporovať mobilitu a koordináciu pacienta.

Cvičenie - najmä posilnenie chrbta a brušného svalstva - by sa malo vykonávať dôsledne.

Špecifické ortézy chrbta s biologickou spätnou väzbou podporujú chrbticu a podporujú spevnenie svalov. Okrem fyzioterapeutických cvičení sú niektoré športy obzvlášť prospešné pre pacientov trpiacich osteoporózou:

Cvičenie vonku je obzvlášť účinné, pretože slnečné svetlo stimuluje tvorbu vitamínu D v pokožke.

Tréningový plán pre osteoporózu

Optimálnym prístupom je kombinácia rôznych druhov cvičení na zlepšenie sily a vytrvalosti. Zväčšenie svalovej hmoty vedie k zvýšeniu pevnosti kosti. Objavte pre vás to pravé cvičenie a bavte sa ním. Pred tréningom sa poraďte so svojím lekárom.

Funkčné ošetrenie – ortézami chrbta

Úbytok kostnej a svalovej hmoty často nastáva súčasne a vo Veľkej Británii sa diagnostikuje spätne.

Existujúce zlomeniny chrbtice by sa preto mali liečiť nielen liekmi, ale aj funkčnou terapiou. Zlomeniny spôsobujú bolesť, ktorá vedie k ďalšiemu úbytku svalov v dôsledku niekedy prísnych pohybových obmedzení. Moderné ortézy chrbtice umožňujú napriamenie chrbtice a zároveň precvičujú svaly.

V minulosti boli pacienti so zlomeninami chrbtice spôsobenými osteoporózou často imobilizovaní rigidným korzetom, čo malo, žiaľ, za následok ďalšiu stratu svalov. V súčasnosti je známe, že okrem liečenia zohráva pri tvorbe kostí rozhodujúcu úlohu svalová aktivita.

Zdroje

* Epidemiologie der Osteoporose: Bone Evaluation Study, Deutsches Ärzteblatt 2013,4, 52 a nasl.

** DVO. Profylaxe, Diagnostik und Therapie der Osteoporose bei postmenopausalen Frauen und bei Männern. 2017. Publikované dňa: dv-osteologie.org/osteoporose-leitlinien (posledný prístup 06.06.2018).

*** Pfeifer M a kol. Die Wirkungen einer neu entwickelten Rückenorthese auf Körperhaltung, Rumpfmuskelkraft und Lebensqualität bei Frauen mit postmenopausaler Osteoporose. Eine randomisierte Studie. Am J Phys Med Rehabil 2004; 83 (3): 177-186.

**** Pfeifer M a kol. Die Wirkungen von zwei neu entwickelten Rückenorthesen auf Rumpfmuskelkraft, Körperhaltung und Lebensqualität bei Frauen mit postmenopausaler Osteoporose. Eine randomisierte Studie. Am J Phys Med Rehabil 2011; 90 (5): 805-815.