Zmrzlé rameno

Zamrznuté rameno je postupné, ale bolestivé „zhoršenie pohyblivosti“ ramenného kĺbu.

Čo je zamrznuté rameno?

Zamrznuté rameno môže nastať, keď sa tkanivo okolo ramenného kĺbu zapáli, zhrubne a stuhne, čo spôsobí bolesť a stratu pohybu v ramennom kĺbe.

Môže mať súvis s cukrovkou , reumatickými chorobami, osteoartrózou , zraneniami alebo nadmernou záťažou. Môže tiež nastať bez viditeľného dôvodu. Väčšinou sa vyskytuje vo veku od 40 do 60 rokov a je to limitujúci, ale dočasný stav, čo znamená, že zvyčajne časom sám odznie. To však môže trvať veľmi dlho s príznakmi pozostávajúcimi až 1,5 - 3 roky.

Príznaky a symptómy

Príznaky zvyčajne začínajú bolesťou okolo ramena a niekedy dole po ruke. A to najviac v noci. Všimnete si obmedzenie v pohybu na ramene a kvôli bolesti a stuhnutiu môžete mať ťažkosti s každodennými činnosťami.

Rizikové faktory a príčiny

Zamrznuté rameno sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku (sekundárnej formy) poranenia. Najmä dlhodobá imobilizácia ramenného kĺbu po operáciách alebo nehodách môže spôsobiť zamrznuté rameno. Reumatické choroby, infekcie, zápaly alebo osteoartróza môžu tiež viesť k zamrznutému ramenu.

Príčiny spontánneho nástupu zamrznutého ramena (primárna forma) sú nejasné. Mnoho lekárov má podozrenie, že tu môžu zohrávať úlohu metabolické choroby, ako je cukrovka alebo hyperaktivita štítnej žľazy.

Prevencia

V určitých prípadoch je veľmi dôležité imobilizovať rameno po úraze alebo po operácii. Máme na to špeciálne imobilizačné ortézy. Vždy sa však opýtajte svojho lekára, či by ste mohli začať s jemnou fyzioterapiou v ranom štádiu.

Včasná mobilizácia pomáha predchádzať sekundárne zmrznutému ramenu. Správne držanie tela je ďalším preventívnym opatrením. Vykonajte všetky každodenné činnosti čo najopatrnejšie. Ďalej by ste nemali očakávať, že ramenný kĺb bude pri práci alebo pri športe znášať jednostranné namáhanie. Ak trpíte artritídou, urobte včasnú liečbu.