Kontakt: +420 571 616 819 (Po - Pia, 07:30 - 15:30)
Osteoartritida kolene
Čo je to artróza?
Osteoartritída je najčastejšou formou artritídy. Ide o pomaly progredujúce zápalové degeneratívne ochorenie kolenného kĺbu. Vyskytuje sa, keď sa chrupavka, ktorá funguje ako vankúš na konci vašich kostí, rozpadne a časom sa opotrebuje. Bolesť vyžaruje z kĺbu a zvyčajne sa prejavuje pri ohýbaní kolena, pri chôdzi po schodoch a po dlhom sedení, alebo ležaní. Ranná bolesť zatuhnutých kĺbov je bežnou sťažnosťou v počiatočných štádiách artrózy kolenného kĺbu. Táto bolesť zvyčajne ustúpi po tom, čo je kĺb chvíľu aktívny. Porucha najčastejšie postihuje kĺby na rukách, kolenách, bokoch a chrbtici. Opotrebovaný kĺb sa môže zapáliť. Potom sa stane aktivovanou artrózou so zápalovými fázami. Cieľom liekov je udržať zápalové fázy čo najkratšie.
Druhy artrózy kolena
Tri kosti sa spoja a tvoria kolenný kĺb:
- stehenná kosť (femur)
- kolenná kosť (patella)
- holenná kosť (tibia)
K opotrebovaniu kĺbov dochádza vtedy, keď sa povrchy kostí trú o seba. Kĺb medzi stehennou kosťou a holennou kosťou pozostáva z dvoch kĺbových častí: vnútornej (mediálnej) a vonkajšej (laterálnej) časti.
- Mediálna artróza kolena je vtedy, keď je vnútorná časť kolenného kĺbu ovplyvnená opotrebovaním.
- Laterálna kolenná artróza je vtedy, keď je kolenná artróza prítomná na vonkajšej oblasti kolena.
Príčiny artrózy kolena
Často neexistuje žiadna jasná, alebo konkrétna príčina artrózy kolenného kĺbu. Vo väčšine prípadov je to „primárna artróza“-spôsobená vekom súvisiacim s opotrebovaním chrupavky. Ďalšou príčinou môže byť vrodené nesprávne držanie kolena („nohy do X“ „nohy do O“) a choroby alebo poranenia môžu mať taktiež za následok opotrebovanie kĺbov. Tieto choroby sa označujú ako „sekundárna artróza“.
Znamenia a príznaky artrózy kolena
Príznaky sa často vyvíjajú pomaly a časom sa zhoršujú. Príznaky a symptómy často zahŕňajú:
- Bolesť - postihnuté kĺby môžu bolieť počas pohybu, alebo po ňom.
- Tuhosť - tuhosť kĺbu môže byť najnápadnejšia po prebudení, alebo po neaktivite.
- Precitlivelosť- váš kĺb môže byť citlivý, keď naň vyvíjate mierny tlak, alebo tlak v jeho blízkosti.
- Strata flexibility - je možné, že nebudete schopní pohybovať kĺbom v celom jeho rozsahu pohybu.
- Pocit uväznenia - pri použití kĺbu môžete cítiť pocit, akoby vás „niečo“ obmedzovalo a môžete počuť praskanie, alebo chrupkanie.
- Kostné výrastky - tieto nadbytočné časti kosti, ktoré sa dajú nahmatať ako tvrdé hrudky, sa môžu vytvoriť okolo postihnutého kĺbu.
- Opuch - môže byť spôsobený zápalom mäkkých tkanív okolo kĺbu.
Etapy artrózy: stupne opotrebovania kĺbov
Existujú štyri stupne závažnosti osteoartrózy kolena, v závislosti od stupňa opotrebovania.
Chrupavková vrstva v kolene sa stala veľmi mäkkou, ale stále je nepoškodená. Štádium je do značnej miery bez symptómov a funkcia kĺbu ešte nie je narušená.
Mohlo dôjsť k počiatočnému poškodeniu štruktúry chrupavkových buniek a povrch chrupavky sa zdá byť zdrsnený. Opäť, ako pre I. stupeň, v tomto štádiu zvyčajne nie sú žiadne príznaky alebo funkčné poruchy kolenného kĺbu.
Povrchy chrupavky sú poškodené. Vytvoria sa prvé praskliny. Osoba trpí bolesťou kĺbov, pretože vrstva chrupavky sa na niektorých miestach opotrebovala.
Celková strata chrupavky spôsobujúca, že odkryté povrchy kostí sa o seba odierajú. Odborníci to poznajú ako Chondromalácia 4. stupňa. Odieranie v kolennom kĺbe spôsobuje stuhnutie a bolestivý zápal, opuch a kĺbový výpotok.
Rizikové faktory pre artrózu
Poranenia kolena, najmä meniskov a väzov, môžu spôsobiť, že prirodzené opotrebovanie začne skôr, alebo to urýchli proces degenerácie. Prasknutie predného skríženého väzu (ACL) je jedným z najčastejších poranení kolena. Dôsledkom tohto poranenia je často nestabilita kolenného kĺbu, ktorá môže z dlhodobého hľadiska viesť k zvýšenému opotrebovaniu chrupavky (degenerácia chrupavky) - a tým k rozvoju artrózy **. Dokonca aj zranenia, ku ktorým došlo pred mnohými rokmi a zdanlivo sa uzdravili, môžu zvýšiť riziko osteoartrózy.
Cvičenie je nevyhnutné pre výživu chrupavky. Pretože chrupavkové vrstvy nie sú zásobované krvou, metabolické produkty a živiny môžu byť absorbované iba pohybom.
Niektorí ľudia majú sklon k rozvoju artrózy.
Prenášanie veľkej telesnej hmotnosti prispieva k osteoartróze niekoľkými spôsobmi. Čím viac vážite, tým väčšie je vaše riziko. Táto zvýšená hmotnosť spôsobuje ďalšie namáhanie nosných kĺbov, ako sú bedrá a kolená. Ďalším faktorom je, že tukové tkanivo produkuje proteíny, ktoré môžu spôsobiť nežiadúci zápal v kĺboch a okolo nich.
Ženy majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku osteoartrózy, aj keď nie je jasné, prečo.
Ak vaša práca alebo vaše pohybové aktivity kladú zvýšený nápor na konkrétny kĺb, potom sa v tomto kĺbe môže v dôsledku opotrebovania vyvinúť artróza.
Zmeny v metabolizme chrupavky tiež zhoršujú zásobovanie chrupavky živinami. Patria sem cukrovka a hemochromatóza (stav, v ktorom má vaše telo príliš veľa železa).
Ako môžem zabrániť artróze?
Roky s nadváhou môžu spôsobiť ďalšie napätie v kĺboch, a tým výrazne zvýšiť vaše šance na rozvoj osteoartrózy v dôsledku opotrebovania. Ak máte BMI (index telesnej hmotnosti) nad 25, ste zaradení do kategórie nadváhy. BMI nad 30 je klasifikovaný ako závažná nadváha, alebo obezita. Ľudia s osteoartrózou preto klinickí lekári často odporúčajú schudnúť.
Ako zlepšiť kvalitu svojho života
Osteoartrózy si môžu sami pomôcť zmierniť bolesť a zlepšiť výsledky liečby tým, že budete aktívnejší pri riešení tejto choroby. Jedzte napríklad zdravú výživu, chudnite a robte pravidelnú fyzickú, ale jemnú aktivitu.
Výživa pre artrózu
Výživa hrá významnú úlohu vo vývoji artrózy. Výživové zmeny nemôžu vyliečiť artrózu, ale môžu mať priaznivé účinky.
Dávajte pozor na svoju diétu a hmotnosť: Štúdia o hmotnosti a artróze
Nedávna austrálska štúdia skúmala súvislosť medzi nadváhou a rozvojom artrózy kolena. U pacientov so zdravou hmotnosťou sa osteoartróza prejavila až vo vyššom veku, zatiaľ čo u mladých, zdravých pacientov s nadváhou došlo k zníženiu chrupavky v mladšom veku.*
Športujte a cvičte s artrózou
Jedna vec, ktorú vieme s istotou, je, že šport a cvičenie sú neoceniteľné pre tých, ktorí už majú artrózu, ako aj pre tých, ktorí jej chcú predchádzať! Pri bolestiach ľudia často radšej odpočívajú a pokúšajú sa kolenom hýbať čo najmenej. Toto je určite nesprávna vec. Nedostatok pohybu je jedným z hlavných rizikových faktorov artrózy.
Cielený tréning artritických kĺbov posilňuje svaly a zlepšuje koordináciu a rovnováhu. Pohyb produkuje viac synoviálnej tekutiny, čo vedie k menšiemu oderu a pružnejším kĺbom.
Aké športy sú vhodné pre tých, ktorí majú artrózu?
Príklady prospešných športov s jemnými pohybmi
- Plávanie
- Aqua aerobik
- Cyklistika
- Golf
- Chôdza
Príklady nevhodných „kontaktných“ športov
- Futbal
- Lyžovanie
- Tenis
- Basketbal
Nájdite si šport, ktorý vás baví. Vyhnite sa preťažovaniu spojeného so športom. Ak si nie ste istí, či môžete vykonávať konkrétny šport, požiadajte o radu svojho lekára, alebo fyzioterapeuta.
Terapeutické opatrenia - čo pomáha pri artróze?
Napriek tomu, že artróza je nevyliečiteľná, mnohé možnosti liečby môžu zmierniť bolesť a uľahčiť každodenný život.
Konzervatívna terapia
- Ortopedické pomôcky (ako vložky, bandáže, ortézy)
- Fyzioterapia
- Fyzikálna terapia (napr. Terapia magnetickým poľom, ultrazvuk, elektrická stimulácia, rázová vlna)
- Pracovná terapia
- Naturopatia (napr. Akupunktúra, aqua aerobik)
- Lieky (lieky proti bolesti, protizápalové lieky)
Šesť domácich cvičení
Cvičenie, ktoré je možné vykonávať bez bolesti, môže pôsobiť proti progresii artrózy. Tu uvedené príklady nie sú prospešné len pre koleno - podporujú celé vaše telo.
Chirurgické opatrenia
Artroskopia
Zriedkavo používanou terapiou artrózy kolena je artroskopia, pri ktorej sa do kolenného kĺbu vloží malá kamera (endoskop), aby sa získal jasný obraz o vnútornej časti kĺbu a aby sa rozhodli o vhodných terapeutických opatreniach.
Osteotómia
Pri osteotómii sa vyberie alebo vloží klin kosti, aby sa napravili nesúrodostii alebo poškodenie k´bnych častí na jednej strane kolenného kĺbu. Korekciou osi nohy sa odľahčí postihnutá chrupavka, čím sa zabráni zvýšenému opotrebovaniu.
Čiastočná výmena kĺbu
Ak je artróza postihnutá iba jednou stranou kolenného kĺbu, existuje možnosť chirurgického zákroku. Pri čiastočnej chirurgickej náhrade kĺbu iba zničená alebo postihnutá strana kolenného kĺbu je nahradená kovovými, alebo plastovými komponentmi. Táto operácia je známa aj ako jednokomorová náhrada kolenného kĺbu. Zdravá časť kĺbu je zachovaná.
Kompletná náhrada kĺbu (totálna endoprotéza)
Táto operácia sa zvažuje iba vtedy, ak sú obidve strany povrchu kolena výrazne zničené a pacient má také veľké bolesti, že im nemôže pomôcť iná terapia. Počas operácie je zničený povrch kolenného kĺbu nahradený kovovými a plastovými komponentmi. Tieto sú tvarované tak, aby čo najlepšie zodpovedali anatómii kolenného kĺbu.
*Arthrose. Gesundheitsberichterstattung des Bundes; Heft 54. Herausgeber: Robert Koch-Institut, Berlin 2013. Publikované online na: www.rki.de/DE/Content/Gesundheitsmonitoring/Gesundheitsberichterstattung/GBEDownloadsT/arthrose.pdf (Posledný prístup: 27.02.2018). ** Paschos NK. Rekonštrukcia predného skríženého väzu a artróza kolena. Svet J Orthop. 2017; 8 (3): 212–217.